جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ساعت مچی مخصوص نابینایان چگونه کار می کند؟

ساعت مچی مخصوص نابینایان چگونه کار می کند؟

ساعت مچی مخصوص نابینایان نوعی ابزار کاربردی و انطباق یافته می باشد که جهت رفع نیاز افراد دارای مشکلات بینایی طراحی شده است. این ساعت ها غالبا به جای استفاده از صفحه نمایش معمولی که نیاز به دیدن دارند، از لمس یا صدا جهت انتقال اطلاعات زمان استفاده می کنند. عملکرد لمسی ساعت مچی مخصوص نابینایان اغلب با استفاده از دو سیستم متفاوت انجام می شود. یکی با داشتن فرورفتگی ها یا برجستگی های روی صفحه که نشان دهنده اعداد هستند و دیگری با درپوش هایی که برای دسترسی به اعداد برداشته می شوند تا کاربر بتواند به آرامی اعداد را لمس کند و زمان را تشخیص دهد.

در ساعت های صوتی، زمان توسط یک پیام صوتی پخش می شود که با فشردن یک دکمه قابل دسترس است. مزیت اصلی ساعت مچی مخصوص نابینایان در دسترس بودن اطلاعات زمان برای افرادی است که نمی توانند به روش های معمولی به اطلاعات زمان دسترسی پیدا کنند. این ساعت ها این امکان را فراهم می کنند که نابینایان با استفاده از حس لامسه یا شنوایی خود و بدون نیاز به درخواست کمک از دیگران، بتوانند از زمان آگاه شوند. این استقلال در جنبه های مختلف زندگی روزمره، از جمله برنامه ریزی برای ملاقات ها، انجام کارهای روزانه و حتی پخت و پز، اهمیت دارد و به حفظ استقلال و اعتماد به نفس این افراد کمک شایانی می کند.

علاوه بر دسترسی به زمان، ساعت های مچی ویژه نابینایان می توانند ویژگی های دیگری نظیر زنگ های هشدار، تایمر و حتی قابلیت های پیشرفته مانند اتصال به تلفن همراه و سایر فناوری های مدرن را داشته باشند. در ادامه این مطلب قصد داریم با نحوه عملکرد ساعت مچی مخصوص نابینایان آشنا شویم؛ با مجله آریا زمان همراه باشید.

ساعت مچی مخصوص نابینایان

نحوه عملکرد ساعت مچی مخصوص نابینایان

‎ساعت مچی مخصوص نابینایان با بهره گیری از سیستم های لمسی و صوتی عمل می کند. این ساعت ها معمولا دارای صفحات متفاوتی هستند که به جای استفاده از عقربه های مرئی، از برجستگی ها و شیارها جهت نمایش زمان استفاده می کنند. افراد روشن دل با لمس این برجستگی ها می توانند به صورت دقیق از زمان مطلع شوند. علاوه بر این، برخی از این ساعت ها مجهز به قابلیت های صوتی نیز هستند و با فشردن ماژول مخصوص، زمان را به کاربر به صورت صوتی اعلام می کنند. این ویژگی می تواند به افراد کم بینا و روشن دل کمک کند تا بدون نیاز به کمک دیگران و به صورت مستقل زمان را تشخیص دهند.

انواع ساعت مخصوص نابینایان

  • ساعت های صوتی
  • ساعت های بریل
  • ساعت های بردلی
  • ساعت های ارتعاشی

در پاراگراف های قبلی با ساعت های صوتی یا گویا و ساعت های بریل (خط مخصوص نابینایان) آشنا شدیم. در ادامه قصد داریم با دو نوع ساعت مچی مخصوص نابینایان که اخیرا به بازار عرضه شده اند آشنا شویم. این ساعت ها از نظر طراحی ظاهری بسیار جذاب تر هستند و کارایی بالا آن ها موجب می شود اغلب افراد روشن دل این ساعت ها را به نمونه های قدیمی تر ترجیح دهند.

ساعت های ارتعاشی؛ ساده ترین ساعت مچی مخصوص نابینایان

ساعت های ارتعاشی مخصوص نابینایان بر اساس القای احساس زمان از طریق لرزش ها و ارتعاشات عمل می کنند. در این ساعت ها به جای استفاده از صدا یا نمایشگر، الگوهای مشخصی از لرزش ها به افراد روشن دل منتقل می شوند که هر کدام نمایانگر دقیقه ها و ساعت های خاصی هستند. کاربر با فشردن ماژول مخصوص و حس الگوی ارتعاشی می تواند زمان را درک کند. این روش کمک می کند تا فرد نابینا در محیط های ساکت یا در مکان هایی که استفاده از صدا مناسب نیست، قادر به تشخیص زمان باشد. همچنین این ساعت ها حریم خصوصی بیشتری را برای کاربر فراهم می کنند. چرا که تنها خود کاربر است که از زمان مطلع می شود.

ساعت مچی مخصوص نابینایان

ساعت مچی مدل بردلی

این مدل ساعت یکی از جذاب ترین ساعت مچی مخصوص نابینایان موجود در بازار است. که صرفا مخصوص افراد روشن دل نیست و طراحی و تکنولوژی آن به گونه ای است. که بسیاری از افراد معمولی هم از آن استفاده می کند. این ساعت‌ از تیتانیوم مرغوب و استیل ضد زنگ ساخته می شود. ظاهر این ساعت به این صورت است که یک صفحه دایره ای شکل دارد. و در دور صفحه و وسط صفحه ساعت شیار وجود دارد. و یک گوی فلزی که با جریان مغناطیسی آهنربا کار می کند در حال چرخش است.

گوی دور ساعت جهت نمایش ساعت و گوی وسط برای نمایش دقیقه است. و افراد نابینا با لمس این گوی که در چه شماره ای قرار دارد، می توانند ساعت را به صورت دقیق درک کنند. طراحی زیبا و منحصر به فرد این مدل ساعت بسیاری از افراد معمولی را هم جذب این ساعت ها می کند. و افرادی که دنبال تمایز هستند از این ساعت استفاده می کنند. (منبع)

Please select your product
پیمایش به بالا