جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
آشنایی با انواع قفل ساعت مچی

آشنایی با انواع قفل ساعت مچی

قفل های ساعت مچی در انواع مختلفی تولید می شوند که هر یک ویژگی ها و کاربردهای منحصر به فردی دارند. قفل تاشو یکی از رایج ترین انواع قفل ساعت است که به دلیل امنیت بالا و راحتی در استفاده، محبوبیت زیادی دارد. این نوع قفل از دو بخش تاشو تشکیل می شود که با فشردن دکمه های کناری باز می شوند. قفل های کلیپسی و زبانه ای نیز از انواع قفل ساعت پرکاربرد به شمار می روند که برای ساعت های ورزشی و فعالیت های بیرونی مناسب هستند. زیرا باز و بسته کردن آن ها آسان و سریع است.

از سوی دیگر، قفل های پروانه ای یا دکمه دار، به علت طراحی شیک و امنیت بالا در میان ساعت های لوکس مورد استفاده قرار می گیرند. این قفل ها دارای دو دکمه فشاری هستند که باید هر دو هم زمان فشرده شوند تا قفل باز شود. این امر به جلوگیری از باز شدن تصادفی کمک می کند. علاوه بر این، برخی از ساعت ها ممکن است از قفل های نواری یا سگک دار استفاده کنند که بیشتر برای ساعت های کلاسیک و سنتی مناسب هستند و به کاربر امکان می دهند تا اندازه بند را به راحتی تنظیم کند. در ادامه این مطلب قصد داریم با انواع قفل ساعت مچی آشنا شویم؛ با مجله آریا زمان (نمایندگی رسمی ساعت های برند در تهران) همراه باشید.

انواع قفل ساعت مچی

  • قفل تاشو
  • قفل کلیپسی
  • قفل زبانه ای
  • قفل پروانه ای
  • قفل دکمه دار
  • قفل نواری
  • قفل سگک دار
  • قفل مخفی
  • قفل اسلایدی
  • قفل دیپلویانت

آشنایی با انواع قفل ساعت مچی

قفل تاشو

قفل تاشو ساعت مچی یکی از انواع قفل ساعت پرکاربرد است که به دلیل امنیت و راحتی استفاده در بسیاری از ساعت های مدرن به کار می رود. این قفل از چندین بخش تشکیل می شود که روی یکدیگر تا می شوند و با یک کلیک قابل باز و بسته شدن هستند. طراحی تاشو به کاربر این امکان را می دهد که ساعت را به آسانی دور مچ خود ببندد و از باز شدن اتفاقی ساعت جلوگیری کند، در حالی که ظاهری شیک و مدرن به ساعت می بخشد.

قفل کلیپسی

قفل کلیپسی یکی دیگر از انواع قفل ساعت مچی است که به علت سهولت و سرعت در استفاده، در ساخت ساعت های ورزشی کاربرد دارد. این نوع قفل شامل یک کلیپ یا قلاب است که به طور مستقیم به بند ساعت متصل می شود و با فشردن یک قسمت خاص باز می شود. استحکام بالا موجب می شود قفل کلیپسی عمدتا در ساعت های ورزشی مورد استفاده قرار بگیرد.

قفل زبانه ای؛ یکی از انواع قفل ساعت مچی

قفل زبانه ای نوع دیگری از انواع قفل ساعت مچی محسوب می شود که جهت سهولت بیشتر و امنیت در استفاده روزمره طراحی شده است. این قفل از یک زبانه فلزی تشکیل می شود که درون یک حلقه یا شیار مخصوص در بند ساعت قرار دارد. کاربر جهت استفاده از ساعت، زبانه را درون حلقه قرار می دهد. این نوع قفل برای ساعت هایی که از جنس چرم یا مواد مشابه ساخته می شوند کاربردی است و به دلیل سادگی و کارایی بالا در میان کاربران محبوبیت دارد.

قفل پروانه ای

قفل پروانه ای در ساعت مچی نوعی مکانیزم ایمنی محسوب می شود که از دو بخش تاشو تشکیل شده است و به شکل پروانه باز و بسته می شوند. این قفل جهت امنیت بیشتر و ظاهری زیبا طراحی می شود و اغلب در ساعت های لوکس مورد استفاده قرار می گیرد. قفل پروانه ای با فشردن دو دکمه کوچک در کناره ها به راحتی باز می شود و از نظر ایمنی سطح قابل قبولی دارد.

قفل دکمه دار؛ یکی از انواع قفل ساعت کاربردی

یکی دیگر از انواع  قفل ساعت مچی، قفل دکمه دار است. قفل دکمه دار در ساعت مچی با فشردن دکمه ها یا پین های کوچک روی قفل، باز می شود. این قفل امکان باز کردن و بستن آسان ساعت را فراهم می کند و عمدتا جهت افزایش امنیت و جلوگیری از باز شدن اتفاقی ساعت استفاده می شود.

انواع قفل ساعت مچی

قفل نواری

قفل نواری در ساعت مچی نوعی قفل ساده و سنتی است که بیشتر در بندهای ناتو و زولو یافت می شود. این قفل از یک نوار پارچه ای یا چرمی ساخته می شود و از طریق یک سری حلقه ها کشیده و به صورت دستی تنظیم می گردد.

قفل سگک دار؛ از محبوب ترین انواع قفل ساعت مچی

قفل سگک دار در ساعت مچی، مشابه سگک های معمولی است که در کمربندها به کار می رود. این نوع قفل دارای یک سگک فلزی است که درون سوراخ های موجود در بند ساعت قرار می گیرد و برای تنظیم اندازه و امنیت بیشتر بند استفاده می شود.

قفل مخفی

قفل مخفی در ساعت مچی، نوعی قفل با طراحی ظریف و مدرن است که به طور کامل زیر بند ساعت پنهان می شود. این قفل برای ایجاد ظاهری یکپارچه و بدون نقص در ساعت های بسیار شیک و لوکس به کار می رود.

قفل اسلایدی

قفل اسلایدی یکی دیگر از انواع قفل ساعت مچی است که با حرکت یک قطعه اسلایدی روی بند، باز می شود. این مکانیزم جهت تنظیم سریع و آسان اندازه بند بدون نیاز به ابزار اضافی طراحی شده است.

قفل دیپلویانت (مخصوص بند چرمی و پلاستیکی)

این مدل از انواع قفل ساعت مچی را می توان یکی از جدیدترین ها برای استفاده روی بند چرم یا پلاستیکی دانست. این نوع قفل با مکانیزم خاص خود در افزایش طول عمر بند چرمی یا پلاستیکی شما نقش پررنگی را ایفا می کند. شکل این قفل به این صورت است که وقتی ساعت را کاملا باز می کنید، دو طرف آن به هم وصل است که اجازه باز شدن کامل بند را نمی دهد. البته قابل جدا شدن نیز می باشد. اما برای استفاده مستمر نیازی به این کار نیست. (منبع)

پیمایش به بالا