جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ساعت تابستانی DST (تغییر زمان در سال)

ساعت تابستانی DST (تغییر زمان در سال)

ساعت تابستانی DST مخفف عبارت Daylight Saving Time به معنای ذخیره نور در بازه روز است. این عبارت تاریخچه کهنی دارد و از قرن 17، 18 و 19 میلادی به صورت جدی مطرح شده است. اما سوال! ساعت تابستانی و تغییر زمان در سال به چه معناست؟ هرساله در اوایل فصل بهار ساعت رسمی یک ساعت جلو می رود. این تغییر در داخل کشور ما نیز هرساله انجام می شود. نیت اصلی و هدف از تغییر ساعت در این بازه زمانی، ذخیره نیرو و استفاده بیشتر از نور روز است. ساعت رسمی در فصل پاییز (اوایل یا اواسط آن) مجددا یک ساعت به عقب باز می گردد. در ادامه این مطلب قصد داریم با مفهوم ساعت تابستانی DST و تغییر زمان در سال آشنا شویم؛ با مجله آریا زمان همراه باشید.

ساعت تابستانی DST

تاریخچه ساعت تابستانی

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، تاریخچه ساعت تابستانی DST به قرن 17، 18 و 19 میلادی باز می گردد. بنجامین فراکلین فرانسوی اولین شخصی بود که تغییر ساعت تابستانی و استفاده بهینه از نور روز را پیشنهاد کرد. فرانکلین شخصی پرقدرت در زمینه سیاست، فراماسونری، علم، اختراع، فیزیک و یکی از معدود افراد همه چیز دان تاریخ بود که با عنوان پدر بنیان گذار ایالات متحده آمریکا نیز شناخته می شود.

بنجامین در اواخر قرن 17 میلادی به صورت رسمی مقاله ای را با عنوان سحرخیزی ملت در فرانسه به چاپ رساند. طی این مقاله و به دنبال افزایش مصرف شمع در تاریکی شب، بنجامین از مردم ساکن ایالات متحده درخواست کرد تا هنگام صبح یک ساعت زودتر به کار مشغول شوند. این موضوع موجب می شد تا مردم بیشترین استفاده را از نور آفتاب داشته باشند.

شاید در نگاه اول پیشنهاد بنجامین اشاره ای به ساعت تابستانی DST نداشته باشد، اما این مقاله به عنوان اولین سند تغییر زمان در سال محسوب می شود. سال ها بعد، شخصی به نام ویلیام ویلت در سال 1907 درخواستی را در بریتانیا مبنی بر تغییر ساعت رسمی اعلام کرد. طبق این پیشنهاد او که گلف بازی ماهر بود، می توانست تایم بیشتری را به بازی کردن بپردازد. اما نهایتا این درخواست از سوی دولت بریتانیا رسما رد شد.

از سال 1910 میلادی به بعد، به دنبال افزایش نیاز انرژی، دولت ها به فکر فرو رفتند. پس از تفکر و تصمیم گیری های متعدد، سرانجام دولت آلمان با عنوان امپراطوری داچ (آلمان) در سال 1916 تغییر زمان در سال و ساعت تابستانی را به اجرا درآورد. به دنبال آن، دولت های بزرگ و پیشرفته نظیر بریتانیا و ایالات متحده نیز در سال های 1917 و 1918 این طرح را به رسمیت شناختند.

تغییر زمان در سال چقدر طول می کشد؟

تغییر زمان در سال جهت افزایش بازدهی در طول روز و وجود نور خورشید انجام می شود. در نتیجه، این تغییر زمان باید در فصولی انجام شود که بازه زمانی روز در مقایسه با بازه زمانی شب طولانی تر باشد. اوایل فصل بهار بهترین زمان جهت تغییر زمان در سال است و اغلب کشورها در این فصل ساعت رسمی را یک ساعت به جلو هدایت می کنند. اما تغییر زمان در سال چقدر طول می کشد؟ پایان تغییرات زمانی در ساعت قائده ثابتی ندارد و در کشورهای مختلف از قوانین متغییری تبعیت می کند. اما به طور کلی، ساعت تابستانی DST در اوایل و یا اواسط فصل پاییز به پایان می رسد و ساعت رسمی مجددا یک ساعت به عقب هدایت می شود. توجه داشته باشید که بازه تغییر زمان در سال حدود 6 تا 7 ماه است.

تغییر زمان در سال

کدام ساعت ها از قابلیت ساعت تابستانی DST پشتیبانی می کنند؟

هنگام خرید ساعت مچی، خریداران ممکن است فاکتورها و قابلیت های متعددی را مد نظر داشته باشند. یکی از این فاکتورها، قابلیت پشتیبانی از ساعت تابستانی DST است. اما چه ساعت هایی این ویژگی را دارا هستند؟ امروزه اغلب ساعت های GPS دار و هوشمند این ویژگی را به صورت پیش فرض دارند. از سوی دیگر، برخی از ساعت های مچی رادیویی و ساعت های سفارشی نیز از این ویژگی بهره مند هستند.

چه کشورهایی از قانون تغییر زمان سالانه پیروی می کنند؟

درحال حاضر 77 کشور از ساعت تابستانی استفاده می کنند که کمتر از 40 درصد کشورهای کل جهان محسوب می شوند. در نیم کره شمالی کره زمین (کشورهای شمال خط استوا) به دلیل داشتن تابستان های گرم تر و روزهای طولانی از ساعت تابستانی جهت استفاده بهینه از روشنایی روز استفاده می کنند. زمان تابستانی با توجه به کشورهای مختلف در ماه های مارس و آوریل (فروردین) شروع و در سپتامبر و نوامبر (شهریور) به پایان می رسند. در ایران نیز طبق قانون رسمی، ساعت ها در ساعت 12 شب روز یکم فروردین یک ساعت به جلو کشیده می شوند و در پایان شهریور نیز ساعت را به زمان قبلی خود باز می گرداندند، اما از سال 1402 دیگر از این قانون استفاده نمی شود. این قانون در برخی کشورها مانند کشورهای اتحادیه اروپا هم کم کم در حال لغو شدن است. (منبع)

Please select your product
پیمایش به بالا